Podstawa Programowa

Publiczny Integracyjny Punkt Przedszkolny - Akademia Małego Europejczyka im. św Jana Pawła II w Gdańsku prowadzi nauczanie i wychowanie w zakresie wspierania rozwoju dziecka ze szczególnym uwzględnieniem działań twórczych nastawionych na rozwój aktywności artystycznych (warsztaty plastyczne, muzyczne, warsztaty z udziałem rodziców).

Program stanowią codzienne zajęcia przygotowane przez nauczyciela w oparciu o podstawę programową oraz wybrany program wychowania przedszkolnego. Są to m.in. zabawy dydaktyczne, ruchowe i plastyczne przygotowujące przedszkolaków do edukacji szkolnej. W przypadku dzieci 3 - letnich i młodszych nie powinny one trwać dłużej niż pół godziny dziennie, ale z wiekiem czas i częstotliwość oczywiście ulegają zmianie.

Pracujemy w oparciu o program "Razem w przedszkolu" autorstwa Anny Łada - Grodzkiej zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wzbogacany o programy własne nauczycielek Publicznego Integracyjnego Punktu Przedszkolnego - Akademia Małego Europejczyka im. sw. Jana Pawła II w Gdańsku dotyczące aktywności artystycznej, kulturalnej, współpracy z rodzicami i promocji zdrowia.

Chętne dzieci wprowadzane są też w świat etyki i dziedzictwa humanizmu chrześcijańskiego oraz pisma. Dzięki temu poznają litery i nabywają umiejętność wczesnego czytania.

Punkt Przedszkolny organizuje różne formy integracyjne i współpracy z rodziną, które cieszą się dużą popularnością. Dzieci i rodzice mają możliwość kontaktu ze specjalistami (m.in. psycholog, logopeda)

Punkt Przedszkolny posiada wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która systematycznie uzupełnia i podnosi swoje kwalifikacje oraz stopnie awansu zawodowego. Nauczyciele / Opiekunowie posiadają dodatkowe umiejętności w zakresie terapii, kształcenia zintegrowanego, muzyki i informatyki. Prowadzą pracę wychowawczą, dydaktyczną, opiekuńczą. Troszczą się o prawidłowy rozwój psychofizyczny wychowanków, tworzą warunki wspierające rozwój dziecka, przygotowują dziecko do życia w rodzinie i społeczeństwie. Wprowadzają dzieci w świat, w którym trzeba radzić sobie z trudnościami i porażkami, ale należy również cieszyć się sukcesem.

Zawarte w programie wychowawczym treści wychowania stanowią spójny system wybranych fundamentalnych wartości, które zostały ujęte w określone zasady wraz z ustalonymi przez nas normami postępowania dla dziecka i dorosłego. Nam, społeczności wychowującej przedszkolaków oraz rodzicom, wydają się one ważne i potrzebne w procesie wychowania naszych dzieci.