Procedury

 

Procedura odbierania dzieci z placówki

 

 

 

Statut Akademii Małego Europejczyka im. św Jana Pawła II

 

Cele procedury
Zapewnienie bezpiecznych warunków przebywania dziecka w punkcie przedszkolnym.

 

Zakres procedury
Dokument reguluje zasady przyprowadzania i odbierania dzieci.

 

Kogo dotyczy procedura?
Do przestrzegania procedury zobowiązani są rodzice, nauczycielki oraz personel obsługowy punktu przedszkolnego.

 

Obowiązki, odpowiedzialność, upoważnienia osób realizujących zadanie, które jest przedmiotem procedury
 

Rodzice (prawni opiekunowie):

 

  • przyprowadzają i odbierają dzieci w ustalonych w umowie godzinach,

  • upoważniają inne osoby do odbierania dzieci z punktu przedszkolnego,

  • odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci do momentu przekazania pod opiekę nauczycielce oraz od chwili odebrania z grupy,

Nauczycielki:

 

  • przyjmują upoważnienia rodziców do odbierania dzieci przez inne osoby,

  • sporządzają zgodnie z upoważnieniami listę osób upoważnionych do odbioru dziecka i przekazują nauczycielom zamykającym punkt przedszkolny,

  • odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci od momentu przyprowadzenia go do sali do chwili odebrania przez rodzica lub osobę upoważnioną,

  • ściśle współpracują z personelem dyżurującym na holu w kwestii przestrzegania procedury,

  • sprawdzają zgodność danych osoby upoważnionej zapisanych w upoważnieniu z dowodem osobistym.

 

Opis pracy

Rodzice przyprowadzają dzieci do punktu przedszkolnego w godzinach 7:00 a 8:00; ewentualne spóźnienia rodzice zgłaszają telefonicznie.

Rodzice odbierają dzieci do godziny 17:00.

Dopuszcza się możliwość odbierania dzieci przez inne osoby dorosłe, zdolne do podejmowania czynności prawnych, upoważnione na piśmie przez rodziców. Upoważnienie może być w każdej chwili odwołane lub zmienione.

Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i na żądanie nauczycielki okazać go.

Nauczycielka może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa (np. upojenie alkoholowe lub inne przypadki przewidziane procedurami bezpieczeństwa w MP nr 93).

O wypadku każdej odmowy wydania dziecka winien niezwłocznie być poinformowany Dyrektor ds. pedagogicznych placówki. W takiej sytuacji nauczycielka lub dyrektor podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami lub osobami upoważnionymi do odbioru dziecka.

W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane do godziny 16:30, nauczycielka zobowiązana jest powiadomić telefonicznie rodziców o zaistniałym fakcie.

W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców, nauczycielka oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 1 godzinę (do 17:30) ponawiając próby skontaktowania się z rodzicami  i osobami upoważnionymi do odbioru dziecka z punktu przedszkolnego. 

Po upływie tego czasu nauczycielka powiadamia Dyrektora ds. pedagogicznych placówki a ten najbliższy komisariat policji o niemożności skontaktowania się z rodzicami.

Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

Wykaz i opis materiałów oraz dokumentów
Druk upoważnienia - załącznik do procedury

 

Tryb dokonywania zmian w procedurze
Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje organ prowadzący w formie jednomyślnie podjętej uchwały.

 

Z niniejszą procedurą zostają zapoznani nauczyciele, personel obsługowy oraz rodzice dzieci na pierwszym zebraniu.

 

 

Procedura postępowania z dzieckiem chorym

 

1. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do punktu przedszkolnego dzieci zdrowe.

2. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do punktu przedszkolnego. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.

3. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat choroby   (np. alergie pokarmowe, schorzenia wziewne, choroby serca itp.). Zgłoszenia wyłącznie  w formie pisemnej z  dołączonym zaświadczeniem lekarskim należy składać do nauczyciela grupy.

4. W przypadku choroby  przewlekłej u dziecka na rodzicu spoczywa obowiązek przekazania nauczycielowi na piśmie szczegółowej i wyczerpującej informacji na temat choroby dziecka oraz wynikających z niej ograniczeń w funkcjonowaniu.

5. Dzieci niepełnosprawne  mają dostosowane formy pracy dydaktycznej, treści nauczania, metody oraz organizację  trybu dnia i zajęć do swoich możliwości psychofizycznych.

6. W przypadku występowania chorób przewlekłych rodzic omawia z nauczycielem sposób udzielania pomocy w stanach zagrożenia zdrowia np. sposób ułożenia dziecka, do czasu przyjazdu lekarza lub rodzica, zapewniając dziecku w miarę możliwości spokój i  bezpieczeństwo.

7. Rodzic prawny opiekun w formie oświadczenia wyraża zgodę na powiadomienie pogotowia ratunkowego w razie niebezpiecznego pogorszenia się stanu zdrowia dziecka.

8. Rodzic powinien dostarczyć aktualne zaświadczenie lekarskie o przebiegu choroby dziecka.

9. Nauczyciel w sali przedszkolnej w widocznym miejscu umieszcza numer telefonu do rodziców (prawnych opiekunów) dziecka przewlekle chorego.

10. W razie sytuacji spowodowanej pogorszeniem się stanu zdrowia dziecka nauczyciel powiadamia Dyrektora ds. pedagogicznych placówki, pogotowie ratunkowe i rodziców dziecka.

11. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej dłuższą nieobecnością z powodu choroby w tym choroby zakaźnej rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia i braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.

12. Jeżeli w trakcie pobytu dziecka w placówce nauczyciel zauważy objawy wskazujące na stan chorobowy, że dziecko nie jest w stanie uczestniczyć w zajęciach, wymaga fachowej opieki , lub naraża inne dzieci na zarażenia wówczas powiadamia rodziców (prawnych opiekunów) o konieczności odebrania dziecka z punktu przedszkolnego.

13. Pracownicy punktu przedszkolnego nie mogą podawać dzieciom żadnych leków i preparatów zdrowotnych.

14. Zapisując dziecko do punktu przedszkolnego  rodzic zobowiązany jest przedłożyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań uczęszczania dziecka do przedszkola.

15. Osoba upoważniona przez Dyrektora ds. pedagogicznych placówki sprawuje opiekę nad  przedszkolną apteczką wyposażając ją w podstawowe środki medyczne.

16. Procedura obowiązuje wszystkich pracowników punktu przedszkolnego, rodziców dzieci uczęszczających do Akademii Małego Europejczyka im. bł Jana Pawła II.

17. Z niniejszą procedurą zostają zapoznawani rodzice/prowni opiekunowie dziecka podczas pierwszego zebrania w danym roku szkolnym. Potwierdzenie stanowi lista obecności rodziców na zebraniu ogólnym.

 

Procedura kontaktów z rodzicami

 

Niniejsza procedura ma na celu ułatwienie wzajemnych kontaktów nauczycieli z rodzicami/opiekunami oraz uwzględnienia ich w działalności wychowawczej Akademii Małego Europejczyka im. bł Jana Pawła II zawartej w przedszkolnym programie wychowawczym.

 

Kontakty rodziców/opiekunów z nauczycielami przebiegają według ustalonego i podanego na początku roku szkolnego harmonogramu, uwzględniającego:

- Zebrania z rodzicami
- Dni otwarte w placówce
.

 

Rodzice/opiekunowie mają możliwość kontaktów dodatkowych, poza ustalonym harmonogramem, w miarę potrzeb wynikających z aktualnych sytuacji, ale powinny one odbywać się po uprzednim ustaleniu z nauczycielem terminu i miejsca takiego spotkania.

Miejscem kontaktów nauczycieli z rodzicami może być jedynie punkt przedszkolny. Nauczyciele przeprowadzają rozmowy z rodzicami tylko w danym pomieszczeniu, a nie na korytarzu.

W sytuacjach uzasadnionych wychowawczo nauczyciel organizuje spotkanie indywidualne z rodzicami/opiekunami w uzgodnionym miejscu i terminie, poza ustalonym harmonogramem.

Kontakty mogą mieć charakter osobisty, nauczyciele udzielają też telefonicznych informacji o dzieciach.

Obecność rodziców/opiekunów na zebraniach ogólnych potwierdzana jest ich podpisem na zbiorczej liście obecności dla danej grupy.

Nie dopuszcza się rozmów nauczycieli z rodzicami/opiekunami i udzielania informacji o dziecku w czasie trwania zajęć.

Wszelkie uwagi i wnioski dotyczące pracy Punktu Przedszkolnego kierowane są przez rodziców/prawnych opiekunów kolejno do:

        - nauczyciela,

        - dyrektora ds. pedagogicznych placówki,

        - prezesa zarządu placówki,

        - organu prowadzącego placówkę.

Rodzice/opiekunowie wspólnie z nauczycielami przestrzegają przyjętą procedurę w trosce o poprawność kontaktów ich rzetelność i zadowalający poziom współpracy punktu przedszkolnego z rodzicami.

 

PROCEDURA ORAGANIZACJI PIERWSZEJ POMOCY

w Akademii małego Europejczyka im. bł. Jana Pawła II

 

(postępowanie w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy wychowankom puntu przedszkolnego)

 

Podstawa prawna:

 

  • Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2006 r. Nr 191 poz. 1410 ze zm.),

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.).

Cel procedury

 

Procedura ma zapewnić wychowankowi przedszkola właściwą opiekę poprzez udzielenie mu pierwszej pomocy przedlekarskiej w stanie nagłego zagrożenia jego zdrowia lub życia.

 

Zakres procedury

 

Procedura dotyczy zasad i zakresu czynności podejmowanych w celu ratowania życia dziecka, przed wezwaniem i pojawieniem się fachowej pomocy medycznej.

 

Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

 

  1. Rodzice (opiekunowie prawni): są informowani o konieczności wcześniejszego odebrania dziecka z punktu przedszkolnego w przypadku podejrzenia choroby dziecka (gorączka, kaszel, katar, wysypka itp.), niewymagającej udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej.

  2. Nauczyciele: mają obowiązek znać normy i zasady postępowania w przypadku konieczności udzielenia wychowankom pierwszej pomocy, muszą mieć świadomość swojej odpowiedzialności za życie i zdrowie powierzonych swojej opiece dzieci.

  3. Troska o pełne bezpieczeństwo wychowanków powinna być najważniejsza we wszelkich działaniach.

  4. Pracownicy punktu przedszkolnego: są zobowiązani do zapoznania się z obowiązującymi przepisami w zakresie zasad postępowania w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy i do ich przestrzegania.

  5. Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom i pracownikom sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środków do jej udzielenia.

Sposób prezentacji procedur

 

  1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej punktu przedszkolnego.

  2. Zapoznanie rodziców (prawnych opiekunów) z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku szkolnego.

  3. Zapoznanie za pisemnym potwierdzeniem wszystkich pracowników punktu przedszkolnego z treścią procedur.

Tryb dokonywania zmian w procedurze

 

  1. Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek grona pedagogicznego Dyrektor placówki.

  2. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

  3. Zasady wchodzą w życie z dniem opublikowania na stroni internetowej punktu przedszkolnego.

Opis procedury

 

  1. Pierwsza pomoc przedlekarska to pomoc w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia wychowanka punktu przedszkolnego.

  2. Pierwsza pomoc przedlekarska polega przede wszystkim na wezwaniu pogotowia ratunkowego oraz wykonaniu czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, w tym również z wykorzystaniem wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, dopuszczonych do obrotu w Polsce.

  3. W przypadku zaistnienia wypadku w placówce pracownik punktu przedszkolnego, który zauważył zdarzenie lub jest jego świadkiem, jest zobowiązany w pierwszej kolejności zapewnić opiekę poszkodowanemu dziecku poprzez wezwanie fachowej pomocy medycznej.

  4. Wzywający pogotowie ratunkowe jest zobowiązany udzielić pracownikowi pogotowia ratunkowego wszelkich informacji niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu, a także postępować zgodnie z instrukcjami wydanymi przez lekarza, ratownika lub dyspozytora pogotowia ratunkowego.

  5. Pracownik punktu przedszkolnego będący świadkiem zdarzenia lub pracownik, który je zauważył, jest zobowiązany zabezpieczyć miejsce wypadku i w razie konieczności wyprowadzić pozostałe dzieci z miejsca zagrożenia, a jeśli nie ma możliwości zrobienia tego osobiście, powinien wezwać osobę, która wykona te czynności.

  6. Pierwszej pomocy przedlekarskiej w sytuacji wymagającej nagłego działania poszkodowanemu udziela pracownik punktu przedszkolnego, który zauważył wypadek lub jest świadkiem zdarzenia.

  7. W miarę możliwości do udzielenia pierwszej pomocy wzywa się pracownika punktu przedszkolnego przeszkolonego w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

  8. Wykaz pracowników punktu przedszkolnego przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej stanowi załącznik do niniejszej procedury.

  9. Osoba udzielająca pierwszej pomocy przedlekarskiej powinna udzielić tej pomocy zgodnie z przyjętymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.

  10. Czynności podjęte w ramach udzielania pierwszej pomocy powinny być wykonywane do czasu podjęcia czynności kwalifikowanej pierwszej pomocy przez przybyłego na miejsce zdarzenia ratownika lub też do czasu rozpoczęcia medycznych czynności ratunkowych przez przybyły na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego.

  11. Do czasu przybycia pogotowia ratunkowego do obowiązków udzielającego pierwszej pomocy przedlekarskiej należy w szczególności wykonanie w razie konieczności opatrunku, ułożenie dziecka w bezpiecznej pozycji, wykonanie sztucznego oddychania oraz masażu serca, niedopuszczenie do sytuacji zagrożenia życia.

  12. Jeśli pierwszej pomocy przedlekarskiej ma udzielać nauczyciel prowadzący, w tym samym czasie zajęcia wychowawczo-opiekuńcze i kształcące z grupą wychowanków punktu przedszkolnego, jest on zobowiązany do ustalenia opiekuna dla pozostałych dzieci.

  13. Pozostawienie reszty dzieci bez opieki jest niedopuszczalne.

  14. O zaistnieniu wypadku w punkcie przedszkolnym niezwłocznie powiadamia się Dyrektora placówki oraz Prezesa Zarządu.

  15. Postępowanie po zaistnieniu wypadku w punkcie przedszkolnym regulują przepisy rozdz. 4 Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

  16. W razie wystąpienia urazów (skaleczenia, otarcia, zasinienia) niewymagających udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej i niepowodujących stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia wychowanka punktu przedszkolnego nauczyciel za zgodą rodzica może dokonać niezbędnych czynności mających na celu udzielenie dziecku pomocy.

  17. O każdym wystąpieniu urazu nauczyciel będący świadkiem zdarzenia lub nauczyciel, pod którego opieką dziecko się znajduje, powiadamia w dniu zdarzenia rodziców (opiekunów prawnych) dziecka oraz Dyrektora placówki i Prezesa Zarządu.

  18. Uraz nie stanowi wypadku.

  19. W przypadku wystąpienia urazów u dzieci będących pod opieką punktu przedszkolnego nie sporządza się dokumentacji powypadkowej. Procedury powypadkowej, określonej w rozdz. 4 cytowanego wyżej Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, nie stosuje się.

  20. W przypadku podejrzenia choroby dziecka niewymagającej udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej (gorączka, kaszel, katar, wysypka itp.) nauczyciel niezwłocznie powiadamia rodziców (opiekunów) dziecka i informuje ich o konieczności wcześniejszego odebrania dziecka z punktu przedszkolnego.

  21. Przepisy § 8 cytowanego Rozporządzenia stosuje się odpowiednio.

 


Kontakt

Akademia Małego Europejczyka im. św. Jana Pawła II

80 - 774 Gdańsk
ul. Dworkowa 11

Olszynka
(okolice ul. Elbląskiej)



530 - 344 - 606
725 - 135 - 302